Mam Wyzwanie

Dieta, Zdrowie, Uroda

korzyści brania zimnej kąpieli
Uroda Zdrowie

5 niesamowitych korzyści brania zimnej kąpieli

Zimna kąpiel bądź prysznic bardzo często są prawdziwym wybawieniem. Praktykowane są szczególnie latem, ale warto wiedzieć, dlaczego mają pozytywny wpływ na cały organizm i dlaczego warto praktykować je regularnie, aby zobaczyć efekty.

Jakie jest 5 niesamowitych korzyści brania zimnej kąpieli?

Zimna woda doskonale pobudza krążenie krwi. Do tej pory zazwyczaj kojarzone z tym były raczej gorące prysznice, aniżeli zimne. Regularne zimne kąpiele znacznie obniżają możliwość zachorowania, na którąś z chorób układu krążenia. Pozytywnie działają one u osób, które chcą uniknąć porannych opuchnięć, późniejszej zakrzepicy, żylaków, czy nawet pajączków. Podczas kąpieli warto wykonać także specjalny masaż wodą z prysznica. Warto w ten sposób masować nogi i pamiętać o prawidłowym kierunku z dołu do góry. Dzięki temu krążenie zostanie pobudzone, a ewentualne skrzepy krwi nie będą zalegać w naczyniach krwionośnych.

Zimna kąpiel jest także sposobem na to, aby wzmocnić swoją odporność i to niezależnie do pory roku. Zimna woda zawsze hartuje organizm. Warto brać zimne kąpiele naprzemiennie z tymi ciepłymi. Wtedy całe ciało przyzwyczaja się do zmian temperatury i tym samym naturalnie się na to uodparnia. Działa to więc korzystnie na cały organizm, a efekty na pewno będzie można zobaczyć już w sezonie zwiększonej zachorowalności na przeziębienie oraz grypę.

Prawdziwym hitem jest to, że zimne kąpiele przyspieszają metabolizm, a co za tym idzie, o wiele łatwiej schudnąć lub utrzymać prawidłową wagę. Działa to w taki sposób, że ochłodzony organizm musi zużywać więcej energii, aby znów móc się ogrzać. Takie kąpiele poprawiają więc trawienie, wzmacniają metabolizm, co finalnie skutkuje utratą wagi. Brzmi bardzo korzystnie, a do tego jest łatwe do włączenia do swojej codzienności, prawda?

Kolejną niesamowitą korzyścią brania zimnej kąpieli jest fakt, że dzięki temu organizm zaczyna się mniej pocić! Brzmi prawie nierealistycznie, ale tak właśnie jest. Nie zawsze nadmierne pocenie się jest efektem braku higieny osobistej. Często wynika to z tego, że otwarte pory na skórze po prostu powiększają się wraz z rosnącą temperaturą. Kąpiele w zimnej wodzie pomagają zniwelować ten problem i pozamykać otwarte pory. To dlatego zimne kąpiele kojarzą się z uzyskaniem wymarzonej świeżości, która w tym przypadku pozostaje odczuwalna na dłużej.

Ostatnim i równie ciekawym faktem jest to, że zimne kąpiele znacząco poprawiają termoregulację organizmu. Przyda się to osobom, które generalnie źle znoszą zmiany temperatur, gdy wahają się one między sobą. Regularne przebywanie w zimnej wodzie sprawi jednak, że człowiek będzie miał mniejsze problemy z termoregulacją i dzięki temu łatwiej będzie odnajdywał się nawet przy zmiennej pogodzie.

Jak widać branie zimnych kąpieli ma bardzo pozytywny wpływ na ludzki organizm i, z całą pewnością warto stosować powyższe metody, aby faktycznie zobaczyć rezultaty w dość krótkim czasie. Zimna woda ma pozytywny wpływ nie tylko na skórę, ale także na funkcjonowanie narządów wewnętrznych.