W dzisiejszych czasach nie brakuje urządzeń wspierających rehabilitację osób niepełnosprawnych. Wciąż jednak pojawiają się kolejne – jedną z innowacyjnych metod działania w tym zakresie jest zastosowanie egzoszkieletu. Czym jest taki sprzęt? Jak można go wykorzystać? Komu pomoże egzoszkielet? Oto garść najważniejszych informacji na ten temat.
Egzoszkielet – czym jest?
Egzoszkielet to rodzaj pancernej powłoki, którą nakłada się na powierzchnię ciała pacjenta z niedowładem w obrębie kończyn. Urządzenie, zwykle zasilane bateriami, wyposażone jest w znajdujące się na biodrach i kolanach siłowniki, którymi steruje się komputerowo. Zadaniem egzoszkieletu jest wzmocnienie określonych mięśni, by w efekcie osoba korzystająca ze sprzętu mogła wykonać przy jego pomocy kroki i stopniowo uczyć się chodzenia. Cała metalowa konstrukcja musi być oczywiście dobrze dopasowana do budowy danego pacjenta. Przebieg ćwiczeń rehabilitacyjnych z wykorzystaniem egzoszkieletu ustalany jest przez fizjoterapeutę w porozumieniu z lekarzem specjalistą, przy uwzględnieniu stanu pacjenta oraz typu jego schorzenia.
Komu pomoże egzoszkielet?
Zastosowanie egzoszkieletu w medycynie jest dość szerokie. Urządzenie wykorzystuje się w rehabilitowaniu osób z dysfunkcjami ruchowymi, które są efektem różnorodnych urazów i chorób o podłożu neurologicznym. Egzoszkielet stosowany jest więc w przypadku pacjentów, u których zdiagnozowano stwardnienie rozsiane, zespół Guillaina-Barrégo, dziecięce porażenie mózgowe, uraz czaszkowo-mózgowy czy dystrofię mięśniową. Pancerz tego typu pomaga również osobom, które przeszły udar czy też cierpią na całkowite lub częściowe uszkodzenie rdzenia kręgowego.
Warto także dodać, że egzoszkielet może być użyty w przypadku niepełnosprawnych o bardzo różnych typach budowy ciała. Zwykle wzrost pacjenta powinien mieścić się w przedziale od 1,5 do 1,9 metra. Ograniczenie wagowe bywa różne, w zależności od modelu egzoszkieletu – czasem jest to 100 kg, innym razem 150 kg. Przeciwwskazaniem do użytku może okazać się nadmierne napięcie mięśniowe.
Egzoszkielet – efekty działania
Wiemy już, komu może pomóc egzoszkielet, dlatego należy również wspomnieć, co tak naprawdę daje użycie takiego nowoczesnego sprzętu rehabilitacyjnego. Dzięki egzoszkieletowi pacjent ma możliwość pionizowania ciała, właściwego ustawiania stóp na podłożu oraz nauki chodzenia, wstawania, siadania. Ćwiczenia z takim urządzeniem wzmacniają mięśnie, eliminują ryzyko występowania przykurczów, odciążają układ kostny oraz usprawniają układ oddechowy, krążeniowy, nerwowy i trawienny. Ważną korzyścią, jaką przynosi stosowanie egzoszkieletu, jest też poprawa kondycji psychicznej pacjenta. Wykonanie kroków przez osobę z niedowładem skutkuje zwykle lepszym samopoczuciem. Poza poprawą nastroju, u pacjentów zauważalne jest również zwiększeniem motywacji do dalszego działania oraz pojawienie się nadziei na realne szanse podniesienia własnej sprawności. Egzoszkielet może też przyczynić się do przyspieszenia procesu rehabilitacyjnego, a tym samym do zaoszczędzenia nie tylko czasu, ale również pieniędzy.