Medycyna naturalna, czyli włączanie do leczenie ziół i roślin o właściwościach leczniczych, stosowana była od wieków. W czasach obecnych obserwujemy wielki come-back do tych sprawdzonych metod leczenia.
Jedną z mało znanych roślin, lecz często stosowanej w kuchni, przy przyrządzaniu niektórych dań – jest ostryż, charakterystyczne kłącze przypominające korzeń imbiru, ale o marchewkowo pomarańczowej barwie, z którego pozyskuje się kurkumę – ekstrakt z tego kłącza, używana jako przyprawę kuchenną.
Czym jest kurkuma i gdzie się ją stosuje?
Ostryż w postaci dzikiej rośnie w Indiach, ale także jest uprawiany przez ludność zamieszkałą w tropikach. Łodyga rośliny wyrasta z dość grubego kłącza z którego pozyskuje się kurkumę, dlatego też sama roślina bywa nazywana kurkumą długą lub szafranem indyjskim. Ta druga nazwa pochodzi od intensywnego koloru przyprawy, barwiącej potrawy na jaskrawo żółty kolor.
Kurkuma ma kilka zastosowań – jest używana w całej Azji jako przyprawa do potraw, nadając im lekko gorzkawego i pikantnego smaku, oraz zabarwiając białe produkty spożywcze na żółto, jako barwnik naturalny do tkanin oraz jako środek leczniczy łagodzący wiele dolegliwości.
Już od wielu lat prowadzone są badania nad właściwościami zdrowotnymi kurkumy; naukowcy odkryli, że kurkuma ma zaskakujące właściwości lecznicze, pozytywnie działające na mózg oraz ciało człowieka.
Kurkuma najczęściej występuje jako drobny proszek – wysuszone kłącze jest mielone i pakowane do szklanych pojemników lub innych opakowań, chroniących go przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak wilgoć czy słońce. W sklepach z żywnością organiczną można znaleźć również świeże kłącze, lecz dużo wygodniej jest używać już spreparowanego.
Składniki odżywcze kurkumy
Najważniejszym składnikiem kurkumy jest kurkumina, naturalny barwnik, a zarazem bardzo silny antyoksydant o wyjątkowo silnym działaniu przeciwwirusowym, antybakteryjnym, przeciwzapalnym, detoksykacyjnym oraz antynowotworowym. Dzięki jego obecności, potrawy z dodatkiem kurkumy są traktowane jako pełnowartościowy posiłek.
Oprócz wspomnianych właściwości, kurkuma ma wiele innych składników odżywczych takich jak:
- sole mineralne magnezu, potasu, manganu i żelaza,
- witaminy C, B3, B6 oraz
- błonnik.
Zawarte w kurkumie substancje, aktywnie działające na organy wewnętrzne, mogą przyczyniać się do przeciwdziałania chorób z grupy neurodegeneracyjnych takich jak Parkinson czy Alzheimer, chroni przed zawałami serca, udarami i chorobami niedokrwiennymi. Zapobiegają chorobom degeneracyjnym stawów, obniżają poziom cukru we krwi, a także poprawiają wygląd skóry.
Zdrowotny napój z kurkumą
Oprócz zastosowania kurkumy szczególne w kuchni azjatyckiej, przyprawę tę można dodawać do napojów, koktajli owocowo-warzywnych oraz wody z dodatkiem cytryny i miodu.
Napój ten ma zdolności leczenia przeziębień, a często spożywany przyczynia się do wzrostu odporności organizmu, dzięki czemu zapobiega rozwijającej się chorobie.
Witamina C wchodząca w skład napoju ma również właściwości ochronne dla naczyń krwionośnych, poprawia funkcjonowanie stawów, dobrze wpływa na trawienie oraz spowalnia proces starzenia się organizmu.
Recept na przygotowanie zdrowotnego napoju na bazie kurkumy jest wiele, ale do gotowego napoju warto dodać kilka innych składników o równie leczniczych właściwościach takich, jak: imbir, pieprz, cynamon czy anyż. Napój najlepiej pić zaraz po przebudzeniu, na czczo, co wzmocni jego oczyszczające działanie na organizm.