Szacuje się, że nawet 90% kobiet chociaż raz w życiu doświadcza bólu podczas miesiączki. Z kolei u ok. 10-20% pań dolegliwości są na tyle silne, że zaburzają codzienne funkcjonowanie. Jakie są przyczyny bólu towarzyszącego menstruacji? Sprawdź, w jaki sposób możesz go złagodzić.
Skąd się bierze ból menstruacyjny?
W czasie cyklu miesiączkowego wyściółka macicy ulega pogrubieniu, przygotowując się na ewentualną implantację zarodka. Jeśli do niej nie dochodzi, zmiany hormonalne inicjują złuszczanie się przerośniętej błony śluzowej, która jest usuwana z organizmu w postaci krwawienia miesiączkowego.
Podczas menstruacji w macicy uwalniane są prostaglandyny – to mediatory stanu zapalnego, które pełnią w organizmie wiele funkcji. W tym przypadku służą do wywołania skurczów mięśni gładkich, przez co pobudzają wyściółkę macicy do złuszczania się. Niestety mogą też wywołać nieprzyjemny ból, który pojawia się na kilka dni przed oraz podczas krwawienia miesiączkowego.
Inne czynniki również wpływają na występowanie oraz nasilenie dolegliwości podczas okresu. Ból menstruacyjny może być silniejszy m.in. w wyniku:
-
stresu,
-
obfitych miesiączek,
-
braku aktywności fizycznej,
-
stosowania używek, np. papierosów, alkoholu,
-
infekcji narządów rodnych,
-
uwarunkowań genetycznych[1].
Ból i inne dolegliwości podczas miesiączki
Ból menstruacyjny ma charakter skurczowy i powraca falami. Odczuwany jest w dolnej części brzucha, ale może promieniować także do pleców, pośladków i ud. Wynika to z faktu, że unerwienie dolnych partii ciała jest ze sobą ściśle połączone, przez co bodźce bólowe łatwo trafiają do okolicznych rejonów.
Ponadto uwalniane w macicy prostaglandyny wpływają także na inne narządy, co wywołuje dodatkowe objawy podczas okresu. Przykładowo, jeśli zadziałają na jelita, mogą przyspieszyć ich pracę i spowodować biegunkę, wzdęcia i zaburzenia trawienia. Inne objawy towarzyszące bólom miesiączkowym to:
-
nudności i wymioty,
-
osłabienie,
-
bóle głowy,
-
wahania nastroju[2].
Jak złagodzić ból podczas okresu?
Ból miesiączkowy ma podłoże zapalne, ponieważ za jego pojawienie się odpowiadają prostaglandyny. Dlatego w celu złagodzenia tej dolegliwości stosowane są leki przeciwbólowe, które blokują enzymy (cyklooksygenazy) odpowiedzialne za produkcję wspomnianych związków. To NLPZ, czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne, do których należy np. deksketoprofen.
Zahamowanie syntezy prostaglandyn może złagodzić odczuwany podczas miesiączki ból. Żeby lek zadziałał szybko, warto zastosować go na pusty żołądek – wtedy pokarm nie opóźni jego wchłaniania. Deksketoprofen wykazuje niewielkie ryzyko skutków ubocznych, w tym podrażnienia śluzówki żołądka, dzięki czemu może być bezpiecznie przyjmowany na czczo.
Jeśli chcesz jeszcze bardziej przyspieszyć początek działania leku, zastosuj go w postaci saszetek do rozpuszczenia w wodzie. W ten sposób eliminujesz konieczność uwolnienia substancji aktywnej z tabletki. Deksketoprofen działa już po ok. 30. minutach od podania[3].
Jeśli podczas każdej miesiączki odczuwasz silny ból, udaj się z tym problemem do lekarza. To nie jest normalny objaw okresu i czasem może być złagodzony wprowadzeniem odpowiedniego leczenia. Dlatego warto poszukać jego przyczyny i nie musieć co miesiąc męczyć się z bólem.
[1] Osayande, A. S., & Mehulic, S. (2014). Diagnosis and initial management of dysmenorrhea. American family physician, 89(5): 341-346.
[2] Tuszyński P. K. (red.), Problemy intymne kobiet. Infekcje, leki bez recepty i antykoncepcja, Wydawnictwo Farmaceutyczne, Kraków 2020.
[3] Woroń, J., & Wordliczek, J. (2017). Połączenie tramadolu z deksketoprofenem w praktyce klinicznej: postęp w leczeniu bólu. Lekarz POZ, 3(1): 61-67.
Artykuł sponsorowany