Przyzwyczailiśmy się już do tego, że alkohol kojarzony jest z niemal obowiązkowym dodatkiem do każdego rodzaju integracji towarzyskich – od kameralnych spotkań w wąskim gronie, aż po duże imprezy, na przykład w lokalach. Dlaczego jednak sięgamy po trunki procentowe?
Co stoi za tą potrzebą i kiedy może stać się to przyczynkiem do uzależnienia?
Alkohol traktowany jako „rozluźniacz”
Dlaczego ludzie zaczynają pić? W dużej mierze dlatego, że alkohol traktowany jest jako bezpieczna forma ułatwiająca rozluźnienie się – czy to właśnie na wspomnianej na początku imprezie, czy też po pracy lub innym, stresującym wydarzeniu.
Spożycie niewielkiej dawki alkoholu zapewnia uczucie zrelaksowania, odprężenia czy wręcz uspokojenia, chociaż jest to tylko pozorne wrażenie i do tego krótkotrwałe. Wynika z oddziaływania procentów na układ nerwowy, który zostaje chwilowo wyciszony.
Z tych względów zwraca się uwagę na fakt, że osoby silnie zestresowane, zmagające się z różnymi problemami w swoim życiu, mogą wykazywać większą tendencję nie tylko do wybierania alkoholu jako formy „lekarstwa na stres”, ale też do uzależniania się od niego w znacznie szybszym tempie.
Alkohol jako element uwarunkowań społecznych i biologicznych
Wychowywanie się w środowisku, w którym nie brakuje alkoholu, może stać się przyczyną sięgania po niego już od bardzo młodego wieku. Nie jest to oczywiście zasadą – wielu ludzi, biorąc pod uwagę wpływy społeczne i wynikające z przyjmowania alkoholu konsekwencje, unika wręcz picia i próbuje możliwie szybko uwolnić się z takich zależności.
Niestety, zauważalne jest częste kopiowanie czy też powtarzanie tych samych schematów, z którymi ludzie stykają się jeszcze w dzieciństwie. Z wielu względów mogą oni nie dostrzegać, jak bardzo destruktywne jest to podejście – często nie znają oni po prostu innych możliwości i sposobów na życie niż te, jakie wybierali ich rodzice czy najbliższe otoczenie.
Nie można również zapominać o uwarunkowaniach biologicznych, to jest cechach organizmu, na które nie ma się do końca wpływu (nadal jednak nie można traktować ich jako usprawiedliwienia dla choroby alkoholowej!). Zależności genetyczne i wpływ innych czynników biologicznych mogą sprawiać, że tendencja do sięgnięcia po alkohol będzie większa.
Sięganie po alkohol – czynniki psychologiczne
Jak się okazuje, także szereg różnego rodzaju czynników psychologicznych może mieć niemały wpływ na to, że człowiek nie tylko sięga po alkohol, ale też się od niego uzależnia.
Zaburzenia psychiczne różnego typu, w tym nerwica, depresja, ale też introwertyzm czy inne problemy związane z interakcjami społecznymi mogą przyczyniać się do szybszego i łatwiejszego popadania w chorobę alkoholową.
Specjaliści zwracają ponadto uwagę na fakt, że osoby niedojrzałe emocjonalnie mogą również być wrażliwsze na działanie alkoholu i uzależnić się od niego w krótkim czasie. Poprzez jego wpływanie na ośrodek nagrody znajdujący się w mózgu i uwolnienie większej ilości dopaminy, takie osoby czują szybciej satysfakcję, a więc i chęć sięgnięcia po kolejną dawkę.
Bez względu na przyczynę, alkoholizm trzeba leczyć
Alkoholizm nie jest tylko częstym spożywaniem alkoholu – to, przede wszystkim, choroba, którą trzeba leczyć. Nie jest to ani łatwe, ani przyjemne dla osoby uzależnionej i związanych z nią bliskich krewnych czy przyjaciół, ale przy odpowiedniej motywacji stanowi jedyne możliwe rozwiązanie problemu!
Metod leczenia choroby alkoholowej jest wiele i, w zależności od stanu chorego, należy dobierać je indywidualnie. Specjaliści mogą zaproponować zarówno terapię w ośrodku zamkniętym, jak i w formie ambulatoryjnej, często wygodniejszej do realizacji dla chorego.
Obok pomocy psychologicznej, w postaci właśnie terapii, oferowane są także metody farmakologiczne, które mogą ułatwić alkoholikowi radzenie sobie z głodem alkoholowym. Jedną z nich jest zastosowanie tak zwanej wszywki, czyli środka, jakim jest Esperal. Wprowadzaniem do organizmu takich preparatów zajmują się prywatne gabinety – takie, jak chociażby Chirurg-24. Obecnie nie jest prowadzone leczenie tą metodą w ramach refundacji NFZ.
Wszywka alkoholowa to lek dostępny wyłącznie na zlecenie lekarza.
Artykuł sponsorowany