Mam Wyzwanie

Dieta, Zdrowie, Uroda

Zdrowie

E recepta online- jak ją otrzymać i zrealizować?

Obecnie wszystko rozgrywa się na łamach sieci. Internet stał się domem dla wielu usługodawców, a także dla lekarzy. Nie da się ukryć, że wizyta u lekarza specjalisty przez Internet jest dla wielu pacjentów niesamowicie wygodna i usługa ta stała się niezwykle popularna. Taka wizyta lub sama konsultacja zwykle zakończona jest wystawieniem e recepty online. Jednak jak ją można otrzymać, a co najważniejsze, jak można ją zrealizować?

E recepta online- czym ona właściwie jest?

Każdy z nas doskonale wie, jak wygląda tradycyjna recepta. Jest to zwykła kartka papieru, za pomocą której lekarz upoważnia nas do wykupienia farmaceutyków z apteki. Okazuje się, że e recepta online wiele się od niej nie różni. Jej cechą jest jednak to, że dostępna jest ona w formie elektronicznej i opatrzona jest unikalnym numerem. Lekarz wystawia e receptę online zamiast recepty papierowej głównie podczas wirtualnych wizyt i konsultacji, jednak coraz częściej można spotkać się z tym, że e recepta online wystawiana jest w tradycyjnych gabinetach lekarskich. Jest to recepta rejestrowana w systemie, a także wysyłana bezpośrednio np. na adres e-mail pacjenta. Co prawa, do jej realizacji wystarczy jedynie unikalny numer, którym jest ona opatrzona. Nie ma potrzeby pokazywania w aptece całości recepty.

Jak otrzymać e receptę online?

E recepta online zwykle wystawiana jest jako zakończenie wirtualnej konsultacji lekarskiej. Niemniej jednak wiele przychodni online umożliwia obecnie także wystawienie e recepty online, która jest przedłużeniem już istniejącej. Wówczas nie jest konieczna konsultacja z lekarzem przez komunikator internetowy. W takich przychodniach, jeśli pacjenci chcą otrzymać e receptę online, muszą wypełnić odpowiedni formularz, dotyczący stanu ich zdrowia. Oczywiście wszystkie dane muszą być podawane zgodnie z prawdą. Finalnie taki formularz przesyłany jest do lekarza, który po jego drobiazgowej weryfikacji może zadecydować o wystawieniu e recepty, bądź też odmówić jej wystawienia. Jeśli jednak konsultacja przebiegła pomyślnie, wówczas pacjent otrzyma na e-mail bądź w wiadomości SMS numer do realizacji recepty.

Jak zrealizować e receptę online?

E recepta online jest rejestrowana w systemie, a co więcej opatrzona jest ona unikalnym numerem. Jest to kod, który wymagany jest podczas jej realizacji. Pacjent udając się do apteki nie musi zabierać ze sobą recepty w formie elektronicznej. Wystarczy bowiem, że poda aptekarzowi numer, który najczęściej składa się z 4-5 cyfr. Na jego podstawie, aptekarz uzyskuje wgląd do recepty, a tym samym może ją zrealizować. Po wydaniu odpowiednich farmaceutyków, e recepta online jest oznaczana w systemie jako zrealizowana i nie można ponownie jej wykorzystać.

E recepta online wystawiana jest głównie podczas wirtualnej konsultacji z lekarzem lub na podstawie uzupełnionego formularzu odnośnie stanu zdrowia. Jej realizacja jest wyjątkowo prosta. Wymagane jest jedynie podanie odpowiedniego numeru, którym jest ona oznaczona w aptece, podczas kupowania niezbędnych leków.