Mam Wyzwanie

Dieta, Zdrowie, Uroda

właściwości lecznicze cytryny
Zdrowie

Jakie właściwości lecznicze ma cytryna?

Cytryna używana jest w medycynie ludowej od wielu wieków. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem zawiera ona duże stężenie witaminy C i pozytywnie wpływa na cały organizm. To dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o włączaniu jej do swojej regularnej diety. Warto jednak poznać jej pozostałe właściwości i, dzięki temu drobne problemy zdrowotne leczyć za pomocą cytryny.

Jakie właściwości lecznicze ma cytryna?

Na pewno każdy przynajmniej raz słyszał o piciu ciepłej wody z cytryną na czczo. Tylko dlaczego to ma działać? Głównie dlatego, iż ciepła woda z cytryną pobudza układ trawienny. Dzięki temu lepiej pracuje, nie sprawia problemów, a dodatkowo przyspieszony metabolizm sprawia, że zbędne kalorie nie odkładają się w takich ilościach. Wyrobienie sobie więc zdrowego nawyku, który polega na piciu wody z cytryną na czczo, z całą pewnością prędzej, czy później odbije się pozytywnie na całym organizmie i warto wprowadzić to do swojej codziennej diety, aż stanie się to po prostu przyzwyczajeniem nie do ominięcia. 
Warto wiedzieć też o tym, że cytryna posiada właściwości przeciwnowotworowe. Głównie za sprawą zawartego w niej żelaza, magnezu, potasu oraz licznych witamin. 
Istotną ciekawostką jest także to, iż cytryna zwiera limonen, który jest bardzo silnym przeciwutleniaczem, który ma właściwości przeciwnowotworowe. Przeprowadzone na ten temat badania laboratoryjne jasno dowodzą, iż substancja ta niszczy komórki rakowe. 
Dodatkowo limonen pozostaje w organizmie przez dłuższy czas, dzięki czemu jego działanie rozkłada się w czasie.


Jedzenie cytryn oraz picie ich soku jest polecane także osobom, które cierpią na reumatoidalne zapalenie stawów. Badania laboratoryjne jasno wykazują, iż osoby, które spożywają więcej produktów bogatych w witaminę C, o wiele rzadziej zapadają na tę chorobę. 
Cytryna przynosi skuteczne rezultaty także u osób z bardzo niską odpornością. Wystarczy przygotować sobie mieszaninę miodu, soku z cytryny i wody i pić ją regularnie przez dłuższy czas, aby zaobserwować, że ogólny stan zdrowia znacznie się poprawia i zmniejsza się częstotliwość zachorowalności na przeziębienia oraz grypę. Nie bez powodu wiele aptecznych leków posiada w składzie wyciąg właśnie z cytryny. Taka mieszanka jest też polecana osobom, które chcą podkręcić swój metabolizm i nieco schudnąć. Najważniejsza jest jednak regularność i należy pamiętać, że takie napoje pić trzeba codziennie, jeśli faktycznie chce się zaobserwować wymarzone efekty.

Jakie inne właściwości posiada cytryna i kiedy warto ją stosować?

Sok z cytryny ma także właściwości tonizujące, antybakteryjne i odświeżające. To dlatego polecane jest robienie na przykład toników do kłopotliwej cery na bazie cytryny. Można przecierać nim skórę twarzy, aby zminimalizować wypryski i unormować wydzielanie sebum. Dodatkowo sokiem z cytryny można przecierać się także pod pachami. Choć może brzmieć to nieco zagadkowo, sok z cytryny naprawdę odświeża skórę i redukuje nieprzyjemne zapachy, co może okazać się przydatnym trikiem zwłaszcza latem.