Mam Wyzwanie

Dieta, Zdrowie, Uroda

zbyt duża ilość białka
Zdrowie

Kilka skutków spożywania zbyt dużej ilości białka w diecie

Cały nasz organizm zbudowany jest z białka. Białko to również jeden z podstawowych i najważniejszych składników odżywczych, których zwyczajnie nie może brakować w diecie. Czasami można jednak przesadzić w drugą stronę, czyniąc z białka główny składnik odżywczy wszystkich posiłków. Czy taka sytuacja może mieć negatywny wpływ na zdrowie człowieka? Zdecydowanie tak. Modna kilka lat temu odchudzająca dieta białkowa okazała się być naprawdę zgubna w skutkach, między innymi dla osób mających problemy z funkcjonowaniem nerek.

Zbyt duża ilość białka w diecie a układ pokarmowy

Nadmiar białka w diecie może dać szybko bardzo niekorzystne objawy ze strony funkcjonowania układu pokarmowego. Do najczęstszych negatywnych objawów należą między innymi wzdęcia, bóle brzucha, gazy, biegunki. W przypadku spożywania bardzo dużej ilości białka może pojawić się nawet grzybica układu pokarmowego – naruszona zostaje równowaga pH, co sprzyja namnażaniu się złych bakterii. Duża ilość białka w diecie będzie szkodliwa szczególnie dla osób mających na przykład nietolerancję laktozy.

Wpływ nadmiernie spożywanego białka na funkcjonowanie nerek

Kolejna bardzo negatywna konsekwencja związana ze spożywaniem zbyt dużej ilości białka to problemy z funkcjonowaniem nerek. To jedna z najciemniejszych stron diety białkowe, na punkcie której kilka lat temu dosłownie oszalały Polki. Rzeczywiście na tej diecie można było mocno schudnąć, jednak przy tym wszystkim niezwykle obciążało się swoje nerki. Nadmierne spożywanie białka w diecie prowadzi do zwiększenie ilości toksyn w organizmie, które powstają w procesie metabolizowania białek. Muszą być one usunięte przez nerki, które zwyczajnie przypadku wielu osób nie radziły sobie z wytężoną pracą. Poza tym nadmierne spożywanie białka sprzyja też powstawaniu kamieni moczanowych. Mogą pojawić się tak poważne choroby jak na przykład dna moczanowa, kamica wapniowa lub moczanowa.

Za dużo białka w diecie i utrata równowagi kwasowo- zasadowej


Spożywania ogromnych ilości białka w diecie prowadzi do zaburzenia równowagi kwasowo – zasadowej organizmu. To właśnie wtedy organizm zaczyna intensywnie spalać tłuszcz, stąd tak pożądane efekty związane z chudnięciem na diecie białkowe. Nie odbywa się to jednak bez kosztów zdrowotnych – pojawia się między innymi nieprzyjemny zapach z ust, a także poważne problemy w funkcjonowaniu układu krwionośnego. Nadmierne spożywanie białka prowadzi do pojawienia się zmian miażdżycowych, nawet u młodych i szczupłych osób. Wzrasta ryzyko podwyższenie ciśnienia tętniczego, rośnie poziom złego cholesterolu we krwi.

Dieta białkowa a samopoczucie emocjonalne

Dieta oparta tylko na białku ma również niebagatelne znaczenie dla stanu emocjonalnego człowieka. Jest to perfekcyjny dowód na to, jak sposób odżywiania się wpływa na humor człowieka. Duża ilość białka w diecie powoduje między innymi spadek nastroju i obniżenie energii, człowiek staje się bardziej nerwowy i rozdrażniony. Mogą pojawić się również zaawansowane problemy w codziennym funkcjonowaniu poznawczym i emocjonalnym. Konkluzja jest zatem prosta – monotematyczna dieta oparta na białku z pewnością nie jest zdrowa dla ludzkiego organizmu.