Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Medycyna naturalna jako wsparcie podstawowego leczenia

13 listopada 2019 Akcesoria do aromaterapii i innych zabiegów medycyny naturalnej

Medycyna naturalna nie powinna być traktowana jako alternatywa względem tradycyjnych metod leczniczych. W pewnych jednak przypadkach niektóre zabiegi – takie jak m.in. akupunktura, ziołolecznictwo czy aromaterapia – bywają pomocnym wsparciem w walce z rozmaitymi schorzeniami.

Z tego tekstu dowiesz się:

  • Czym właściwie jest medycyna naturalna?
  • Kiedy mogą się przydać zabiegi akupunktury?
  • Jak działa ziołolecznictwo?
  • Na czym polega aromaterapia?

Medycyna naturalna – co to jest?

Medycyna naturalna – zwana też niekonwencjonalną – to zbiór praktyk leczniczych, które są oparte na naturalnych składnikach lub naturalnych działaniach terapeutycznych. Część z tych metod jest przez lekarzy uznawana za kontrowersyjną, ponieważ ich skuteczność nie została dowiedziona w badaniach naukowych. Pomimo to niektóre zabiegi z dziedziny medycyny naturalnej są dopuszczane jako elementy wspierające zasadniczą terapię konwencjonalną. Ich działanie bowiem – nawet jeśli opiera się jedynie na tzw. efekcie placebo – nie zaszkodzi pacjentowi, za to może wywrzeć korzystny wpływ choćby na psychikę osoby chorej. 

Akupunktura

Akupunktura to technika lecznicza wywodząca się z tradycji i mitologii Dalekiego Wschodu (głównie Chin i Japonii). Metoda ta zakłada, że na ciele człowieka znajdują się szczególne miejsca – określane mianem akupunktów. Gdy są one stymulowane za pomocą metalowych igieł, wówczas udrażniają kanały energetyczne (tzw. meridiany), wspierają krążenie krwi i wydobywają z człowieka jego wewnętrzną energię życiową. Dzięki temu wpływają na przyspieszenie procesu zdrowienia pacjenta. 

Akupunktura opiera się głównie na przeświadczeniu o możliwych przemianach duchowo-fizycznych człowieka. Ponieważ w znacznej mierze wiąże się z chińskimi wierzeniami, w kraju tym praktyki te są uważane za jedną z gałęzi medycyny tradycyjnej. W reszcie świata jednak dopuszcza się je ewentualnie tylko jako element wspierający leczenie konwencjonalne. Czasem – szczególnie gdy pacjent mocno wierzy w działanie akupunktury, a lekarz nie widzi przeciwwskazań – można spróbować tej metody. Według wyznawców tej techniki sprawdza się ona zwłaszcza w leczeniu bólu oraz w stanach osłabienia organizmu lub choroby. 

Ziołolecznictwo 

Ziołolecznictwo – jak sama nazwa wskazuje – to metoda leczenia za pomocą naturalnych właściwości rozmaitych roślin. Już od starożytności ziołom przypisywało się szczególne zdolności lecznicze oraz wspierające organizm w ramach profilaktyki. Obecnie zwolennicy tej metody twierdzą, że konsekwentne leczenie różnymi roślinami pomaga uzdrowić chorego i wesprzeć jego system odpornościowy. Korzystny wpływ niektórych ziół istotnie ma podstawy naukowe. Udowodniono znaczenie medyczne np. naparów mięty, rumianku, szałwii czy oleju konopnego. W innych jednak przypadkach wyznawcy ziołolecznictwa opierają się bardziej na wierze w pewne „cudowne” właściwości roślin – a takie praktyki nie są już zalecane przez lekarzy. 

Aromaterapia

W naturalnej medycynie swoje miejsce znalazła też aromaterapia. Ta metoda leczenia – stosowana już w cywilizacjach starożytnych – opiera się na wykorzystywaniu naturalnych właściwości różnych zapachów. Według zwolenników tej metody zastosowanie olejków do aromaterapii przekłada się na poprawę samopoczucia psychicznego i fizycznego. Oleje eteryczne pozyskuje się z różnych roślin – np. lawendy, pomarańczy lub drzewa herbacianego. Są bardzo wydajne – do specjalnego kominka zapachowego lub dyfuzora wlewa się tylko kilka ich kropli. 

Jeśli jesteście zainteresowani medycyną naturalną i chcielibyście spróbować którejś z tych metod, zerknijcie na bogatą ofertę koniecznych akcesoriów dostępną na Allegro. Pamiętajcie jedynie, że tego typu rozwiązania nie zastąpią rzetelnej praktyki lekarskiej.

Redakcja MamWyzwanie

Jesteśmy grupą pasjonatów zdrowego stylu życia i urody. Sprawdź nasze porady dotyczące pielęgnacji skóry, włosów i paznokci, tworzenia niesamowitych stylizacji modowych, informacji o diecie i rozwojowym stylu życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jaka jest prawidłowa waga przy wzroście 164 cm?
rezonans magnetyczny
przyprawy na przeziębienie

Jesteś zainteresowany reklamą?