Mam Wyzwanie

Dieta, Zdrowie, Uroda

Akcesoria do aromaterapii i innych zabiegów medycyny naturalnej
Zdrowie

Medycyna naturalna jako wsparcie podstawowego leczenia

Medycyna naturalna nie powinna być traktowana jako alternatywa względem tradycyjnych metod leczniczych. W pewnych jednak przypadkach niektóre zabiegi – takie jak m.in. akupunktura, ziołolecznictwo czy aromaterapia – bywają pomocnym wsparciem w walce z rozmaitymi schorzeniami.

Z tego tekstu dowiesz się:

  • Czym właściwie jest medycyna naturalna?
  • Kiedy mogą się przydać zabiegi akupunktury?
  • Jak działa ziołolecznictwo?
  • Na czym polega aromaterapia?

Medycyna naturalna – co to jest?

Medycyna naturalna – zwana też niekonwencjonalną – to zbiór praktyk leczniczych, które są oparte na naturalnych składnikach lub naturalnych działaniach terapeutycznych. Część z tych metod jest przez lekarzy uznawana za kontrowersyjną, ponieważ ich skuteczność nie została dowiedziona w badaniach naukowych. Pomimo to niektóre zabiegi z dziedziny medycyny naturalnej są dopuszczane jako elementy wspierające zasadniczą terapię konwencjonalną. Ich działanie bowiem – nawet jeśli opiera się jedynie na tzw. efekcie placebo – nie zaszkodzi pacjentowi, za to może wywrzeć korzystny wpływ choćby na psychikę osoby chorej. 

Akupunktura

Akupunktura to technika lecznicza wywodząca się z tradycji i mitologii Dalekiego Wschodu (głównie Chin i Japonii). Metoda ta zakłada, że na ciele człowieka znajdują się szczególne miejsca – określane mianem akupunktów. Gdy są one stymulowane za pomocą metalowych igieł, wówczas udrażniają kanały energetyczne (tzw. meridiany), wspierają krążenie krwi i wydobywają z człowieka jego wewnętrzną energię życiową. Dzięki temu wpływają na przyspieszenie procesu zdrowienia pacjenta. 

Akupunktura opiera się głównie na przeświadczeniu o możliwych przemianach duchowo-fizycznych człowieka. Ponieważ w znacznej mierze wiąże się z chińskimi wierzeniami, w kraju tym praktyki te są uważane za jedną z gałęzi medycyny tradycyjnej. W reszcie świata jednak dopuszcza się je ewentualnie tylko jako element wspierający leczenie konwencjonalne. Czasem – szczególnie gdy pacjent mocno wierzy w działanie akupunktury, a lekarz nie widzi przeciwwskazań – można spróbować tej metody. Według wyznawców tej techniki sprawdza się ona zwłaszcza w leczeniu bólu oraz w stanach osłabienia organizmu lub choroby. 

Ziołolecznictwo 

Ziołolecznictwo – jak sama nazwa wskazuje – to metoda leczenia za pomocą naturalnych właściwości rozmaitych roślin. Już od starożytności ziołom przypisywało się szczególne zdolności lecznicze oraz wspierające organizm w ramach profilaktyki. Obecnie zwolennicy tej metody twierdzą, że konsekwentne leczenie różnymi roślinami pomaga uzdrowić chorego i wesprzeć jego system odpornościowy. Korzystny wpływ niektórych ziół istotnie ma podstawy naukowe. Udowodniono znaczenie medyczne np. naparów mięty, rumianku, szałwii czy oleju konopnego. W innych jednak przypadkach wyznawcy ziołolecznictwa opierają się bardziej na wierze w pewne „cudowne” właściwości roślin – a takie praktyki nie są już zalecane przez lekarzy. 

Aromaterapia

W naturalnej medycynie swoje miejsce znalazła też aromaterapia. Ta metoda leczenia – stosowana już w cywilizacjach starożytnych – opiera się na wykorzystywaniu naturalnych właściwości różnych zapachów. Według zwolenników tej metody zastosowanie olejków do aromaterapii przekłada się na poprawę samopoczucia psychicznego i fizycznego. Oleje eteryczne pozyskuje się z różnych roślin – np. lawendy, pomarańczy lub drzewa herbacianego. Są bardzo wydajne – do specjalnego kominka zapachowego lub dyfuzora wlewa się tylko kilka ich kropli. 

Jeśli jesteście zainteresowani medycyną naturalną i chcielibyście spróbować którejś z tych metod, zerknijcie na bogatą ofertę koniecznych akcesoriów dostępną na Allegro. Pamiętajcie jedynie, że tego typu rozwiązania nie zastąpią rzetelnej praktyki lekarskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *