Mam Wyzwanie

Dieta, Zdrowie, Uroda

nietypowe zastosowania miodu
Zdrowie

Najciekawsze nietypowe zastosowania miodu

Miód jaki jest, każdy widzi. Od setek lat znane jest wszystkim jego szerokie zastosowanie. Środek spożywczy, słodzik do herbaty czy remedium na wszelkiego rodzaju przeziębienia to przykłady zastosowania miodu jakie zna każdy z nas. Jednakże, mało kto wie, że miód może też być wykorzystywany na co najmniej kilka innych, ciekawych sposobów.

Miód jako składnik naturalnego izotoniku

Wystarczą jedynie dwie łyżki miodu, sok z połowy cytryny, szczypta soli i woda, by stworzyć idealny, i co najważniejsze zdrowy, zamiennik popularnych, zwłaszcza u sportowców napojów izotonicznych. Zamiast wydawać pieniądze na kolorowy izotonik ze sklepu, będący najczęściej kopalnią chemii, lepiej przygotować własny, tym bardziej, że jego podstawowe składniki zazwyczaj zawsze mamy pod ręką we własnej kuchni. Ta domowa mieszanka posłuży nie tylko tym, którzy czynnie uprawiają jakiś sport, ale też świetnie nada się podczas upałów i jako napój regenerujący przy stanach odwodnienia organizmu.

Miód na serce? Miód na ranę

Przeciwbakteryjne właściwości miodu z pewnością nikogo nie zdziwią, gdyż nie od dzisiaj miód jest świetnym naturalnym lekarstwem wspierającym w leczeniu grypy i przeziębienia. Jednak ten naturalny antybiotyk całkiem dobrze przyspiesza także leczenie ran. Posmarowanie rany miodem świetnie ochroni ją przed rozwojem bakterii, co znacznie przyspieszy proces gojenia. Kontynuując temat ran, kolejne nietypowe zastosowania miodu polegają na użyciu go do zmniejszenia widoczności blizn. Regularne masowanie blizny mieszanką miodu, oliwy z oliwek i oleju kokosowego może przyczynić się do jej blaknięcia.

Miodowy krem do golenia

Miód jest jednym z najbardziej użytecznych substancji na świecie, a jednym z dziwniejszych sposobów stosowania miodu jest wykorzystanie go jako kremu do golenia. Wystarczy połączyć łyżkę płynnego miodu z odrobiną ciepłej wody i krem do golenia gotowy. Miód cudownie zmiękcza i koi skórę przez co czyni ją bardziej odporną na ewentualne zacięcia, tym samym niweluje podrażnienia powstałe w wyniku depilacji oraz pozostawia na skórze wspaniały efekt nawilżenia.

Wylecz kaca miodem!

Kolejne nietypowe zastosowania miodu to leczenie poalkoholowego kaca. Po co się męczyć z przykrymi porannymi dolegliwościami kiedy już kilka łyżek miodu, albo woda z miodem są w stanie ekspresowo postawić na nogi imprezowiczów. Miód zawiera takie proste cukry jak fruktoza i dzięki temu podkręca metabolizm wątroby, co pomaga w szybszym usunięciu alkoholu i innych toksyn z organizmu.

Przepis na konserwację miodem

Przy robieniu domowych przetworów owocowych, zamiast rafinowanego cukru, warto spróbować „sosu miodowego”. Po zmieszaniu dziesięciu części wody z jedną częścią miodu otrzymamy miksturę, która świetnie zachowa jakość owoców na dłużej. Dzięki takiemu połączeniu można w miesiącach zimowych cieszyć się wspaniałymi właściwościami takich owoców jak jagody czy truskawki.

Przykładów nietypowych zastosowań miodu można przytoczyć jeszcze wiele, to na co z pewnością warto zwrócić uwagę to fakt pochodzenia miodu. Najlepiej zaopatrzyć się w miód z lokalnej pasieki lub innego sprawdzonego miejsca, które gwarantuje odpowiednią jakość miodu.