Chcesz cieszyć się smakiem domowego przecieru pomidorowego, który wzbogaci Twoje potrawy o naturalny aromat i świeżość? Przygotowanie go w domu jest prostsze, niż myślisz! Wystarczy kilka składników, trochę cierpliwości i odrobina pasji, by stworzyć idealną bazę do sosów, zup czy zapiekanek. Sprawdź, jak krok po kroku zrobić samodzielnie pyszny przecier pomidorowy w domu, który zachwyci Twoje kubki smakowe.
Jak zrobić przecier pomidorowy w domu?
Składniki:
-
4 kilogramy pomidorów (najlepiej bogatych w miąższ i z małą ilością pestek, polecamy: pomidory śliwkowe, paprykowe, rzymskie, malinowe, a także bawole serca oraz gargamele)
-
1-2 łyżki soli
-
1-2 łyżki cukru
-
Opcjonalnie: szczypta pieprzu.
Przygotowanie krok po kroku
-
Pomidory należy umyć, zalać wrzącą wodą i dokładnie pozbyć się skórki i szypułek.
-
Pokroić i wrzucić do garnka na średnim ogniu i gotować pod przykryciem przez 30-40 minut od czasu do czasu mieszając.
-
Gdy pomidory już się rozgotują można przetrzeć je przez sito lub zblendować za pomocą blendera, wtedy też należy dodać przypraw, aby wzbogacić smak wywaru.
-
Zmniejszyć ogień i gotować jeszcze przez 1-2 godzin, od czasu do czasu mieszając i uważając, aby przecier się nie przypalił, a jedynie nabrał odpowiedniej konsystencji i odparował nadmiar wody.
-
Gorący przecier przelać do słoików i szczelnie zamknąć, słoiki można przykryć kocem i poczekać do całkowitego ostygnięcia.
-
Po dwóch dniach można zająć się pasteryzacją naszych przecierów.
Jak pasteryzować przecier?
Pasteryzacja polega na podgrzewaniu produktu do określonej temperatury (60-85 stopni Celsjusza), dzięki temu procesowi pozbywamy się chorobotwórczych drobnoustrojów i zapewniamy naszym przetworom dłuższy termin przydatności. Istnieją dwie najpopularniejsze metody pasteryzacji; na sucho i na mokro.
Pasteryzacja na sucho
Najłatwiejszym sposobem jest użycie piekarnika, najważniejsza jest temperatura, program nie ma znaczenia!
Słoiki z przecierem ułożyć na blaszce z wyłożonym papierem do pieczenia i ustawić piekarnik na temperaturę 120-130 stopni, ważne aby włożyć je jeszcze do nienagrzanego piekarnika! Od całkowitego rozgrzania piekarnika “piecz” słoiki przez 30 minut, a po tym czasie wyłącz piekarnik i zostaw je w przez następne pół godziny w cieple. Po tym czasie wyciągamy nasze słoiki z piekarnika, dokręcamy i ustawiamy je na ścierce do góry dnem w zacienionym miejscu.
Pasteryzacja na mokro
Gotowe przeciery wstawiamy do dużego garnka o pojemności 10 litrów wyłożonego ścierką kuchenną. Słoiki zalewamy wodą, tak aby nie dochodziła do zakrętek, a same słoiki nie stykały się ze sobą. Gotujemy ja przez 20 minut po tym czasie wyciągamy je z wody dokręcamy wieczka, układamy na ścierce i ustawiamy je do góry dnem w zacienionym miejscu. Jeżeli po 24 godzinach od pasteryzacji wieka naszych słoików są wypukłe oznacza to, że pasteryzacja się nie powiodła.
Przecier pomidorowy – co z niego zrobić?
Sos do spaghetti, zupa pomidorowa, a nawet ketchup to jedne z wielu zastosowań przecieru. Czy wiesz, że przecierem można wyczyścić przypaloną patelnię?
Wystarczy, że wcześniej przygotowany przecier z dodatkiem wody podgrzejesz na przypalonej patelni na małym ogniu. Przecier możesz zostawić na niej przez godzinę, a nawet na całą noc (oczywiście po ściągnięciu z gazu!) po takiej obróbce wystarczy, że umyjesz patelnię płynem do mycia naczyń, a będzie jak nowa!
Zobacz także:
Jak zrobić krem z pomidorów i jak można go modyfikować?
Krem z pieczonej papryki z pieczonym czosnkiem – Przepis na aromatyczną zupę