Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Termometry medyczne – które rodzaje są najdokładniejsze?

16 października 2024 Termometry medyczne


Jednym z najpowszechniejszych objawów różnych stanów chorobowych jest podwyższona temperatura. Może się ona pojawić w trakcie przeziębienia czy grypy, być konsekwencją toczących się w organizmie procesów zapalnych albo reakcją na przegrzanie ciała i oparzenia. Jedno spojrzenie na wskazanie termometru wystarczy, aby zweryfikować, czy sytuacja jest już na tyle poważna, że wymaga pilnej interwencji lekarskiej, czy też może lepiej spróbować jeszcze domowych sposobów. Potrzebujemy termometrów dokładnych, ale przy tym prostych w użyciu. Sprawdź, czym charakteryzują się poszczególne na rynku modele i wybierz najodpowiedniejszy dla ciebie i twojej rodziny.

Termometr cieczowy – przodek współczesnych termometrów

Najstarszymi konstrukcyjnie termometrami są modele rtęciowe. Jeszcze kilka dekad temu w większości domów używano termometrów rtęciowych, które jednak od 2009 r. są zabronione w UE. Obecnie dostępne w sprzedaży termometry cieczowe zawierają najczęściej galinstan, zmieniający swoją objętość pod wpływem temperatury.

Termometry cieczowe są bardzo dokładne (±0,1°C), natomiast ich użytkowanie bywa problematyczne. Czas odczytu to nawet 10 minut, podczas których pacjent powinien unikać ruchów. Przed kolejnym pomiarem termometr trzeba też strzepywać.

Termometr zmiennofazowy – dla dzieci i dla ryb

Najrzadziej korzystamy z termometrów zmiennofazowych, zawierających substancję chemiczną lub organiczną, która pod wpływem temperatury zmienia kolor. Najczęściej mają one formę pasków, które przykłada się na czoło.

Ze względu na szereg ograniczeń, takich jak trudności w dezynfekcji, konieczność chronienia termometry przed wysokimi temperaturami oraz stosunkowo długi czas oczekiwania na wynik (kilka minut), termometry te znacznie powszechniej wykorzystywane są do odczytywania temperatury w akwariach czy terrariach.

Termometr elektroniczny – szybki pomiar

Do nowoczesnych rozwiązań należy termometr elektroniczny. Podobnie jak modele cieczowe i zmiennofazowe, także ten wymaga kontaktu z ciałem pacjenta. Za pomiar temperatury odpowiada czuły układ elektroniczny – termistor. Wykorzystuje on zjawisko zmiany rezystancji wraz z temperaturą. Przekonwertowane na stopnie Celsjusza wyniki wyświetlane są na ekranie.

Termometr elektroniczny może służyć do badania temperatury ciała w dole pachowym, w jamie ustnej lub w odbycie. Czas pomiaru wynosi najczęściej kilkanaście sekund, co jest wygodne zwłaszcza w przypadku dzieci, które trudno nakłonić do współpracy. Dokładność pomiaru jest wysoka i wynosi przeważnie ±0,1°C. Niektóre modele elektroniczne wyświetlają wyniki znacznie szybciej, zaledwie w kilka sekund. Ich funkcjonowanie opiera się na szacunkach i są one wówczas nieco mniej dokładne.

Termometr bezdotykowy – podczerwień w służbie nauki

Najnowocześniejsze pod względem technologicznym są termometry bezdotykowe. Bazują one na czujnikach optycznych – termostatach. Wykrywają one promieniowanie podczerwone, emitowane przez wiele obiektów. Im cieplejsze jest dane ciało, tym krótsza jest emitowana przez nie fala. Termostat wychwytuje te różnice i konwertuje odczyty na wynik w stopniach Celsjusza, wyświetlany na ekranie.

Termometr bezdotykowy jest szczególnie przydatny w przypadku niemowląt, nie wymaga bowiem kontaktu z powierzchnią ciała ani oczekiwania na wynik. W zależności od miejsca użytkowania, termometry bezdotykowe odczytują temperaturę z tętnicy skroniowej lub błony bębenkowej. Z uwagi na różnice temperatur w różnych miejscach ciała, producenci wyposażają tego typu termometry w mechanizm tzw. poprawki fizjologicznej. Dzięki temu wyświetlany wynik nie jest de facto odebraną przez urządzenie wartością, ale szacunkiem przekonwertowanym na przyjęte wartości. Termometry bezdotykowe są nieco mniej dokładne niż wcześniej opisane modele, ale nadal jest to niewielki margines błędu – zaledwie ±0,2°C.

Dobrej jakości termometry bezdotykowe, ale także elektroniczne, znajdziesz na https://eplaster.pl/pl/c/Termometry/92.

Dokładny termometr to podstawa prawidłowego przeprowadzenia pomiaru. Jak wynika z powyższego zestawienia, współczesne modele nie różnią się jednak znacząco pod tym względem a margines błędu wynosi od ±0,1°C do ±0,2°C – a to naprawdę niewiele. Kupując termometr, kieruj się zatem przede wszystkim wygodą użytkowania i preferencjami użytkowników. Dla dzieci najlepsze będą termometry dokonujące pomiaru szybko i bez konieczności unieruchamiania. Przyzwyczajeni jeszcze do modeli rtęciowych seniorzy mogą bardziej ufać termometrom cieczowym o klasycznym wyglądzie.

Artykuł sponsorowany

Redakcja MamWyzwanie

Jesteśmy grupą pasjonatów zdrowego stylu życia i urody. Sprawdź nasze porady dotyczące pielęgnacji skóry, włosów i paznokci, tworzenia niesamowitych stylizacji modowych, informacji o diecie i rozwojowym stylu życia.

Może Cię również zainteresować

Termometry medyczne

Ile kosztuje naszyjnik z pereł?

16 października 2024

Potrzebujesz więcej informacji?