Mam Wyzwanie

Dieta, Zdrowie, Uroda

Właściwości zdrowotne olejku musztardowego
Zdrowie

Właściwości zdrowotne olejku musztardowego

Oleje naturalne są od setek lat wykorzystywane do celów leczniczych i pielęgnacyjnych. Skuteczność tego rodzaju środków jest na tyle duża, że ich popularność z biegiem czasu nie maleje. Nie każdy jednak zna właściwości zdrowotne olejku musztardowego.

Olej musztardowy – informacje ogólne

Olej musztardowy to popularny zwłaszcza w Indiach produkt, który wytwarzany jest ze świeżych ziaren gorczycy. Zawiera wiele witamin – między innymi A, C, E, H, K, PP oraz z grupy B. Poza tym stanowi cenne źródło mikro- i makroelementów, takich jak żelazo, fosfor, cynk, wapń, magnez czy selen. Dzięki temu posiada wiele właściwości, które wpływają na poprawę zdrowia i wyglądu. Oczywiście stosowanie olejku musztardowego wymaga zachowania zdrowego rozsądku – używany w nadmiarze może dać niekorzystne efekty.

Olejek musztardowy na problemy sercowe

Bardzo ważne właściwości zdrowotne olejku musztardowego dotyczą pracy serca i całego układu krwionośnego. Szczególną rolę środek ten odgrywa w zakresie usprawniania procesów krążenia krwi w organizmie. Wszystko za sprawą odpowiednich kwasów tłuszczowych. Z kolei zawartość przeciwutleniaczy sprawia, że olejek musztardowy pomocny jest przy obniżaniu cholesterolu. Produktu nie poleca się jednak pacjentom z rozrusznikami serca.

Sposób na infekcje

Duża zawartość witamin i soli mineralnych sprawia, że olejek musztardowy bardzo przyczynia się do zapobiegania przeziębieniu oraz leczenia jego objawów. Wszelkie infekcje w obrębie gardła, nosa czy zatok ustępują szybciej po zastosowania masażu z użyciem tego produktu. Olej musztardowy doskonale radzi sobie z takimi problemami, łagodząc wszelkie stany zapalne i świetnie rozgrzewając.

Olejek musztardowy na stawy i mięśnie

Z pewnością właściwości zdrowotne olejku musztardowego, których nie można pominąć, dotyczą redukowania problemów ze stawami. Masowanie ciała takim produktem minimalizuje ból i działa przeciwzapalnie. Z tego powodu olej musztardowy polecany jest osobom cierpiącym m.in. na reumatoidalne zapalenie stawów lub borykającym się z jakąś kontuzją. Warto dodać, że masaż eliminuje też skurcze w obrębie kończyn dolnych.

Poprawa trawienia

Olej musztardowy działa korzystnie również na procesy zachodzące w układzie pokarmowym. Często poleca się go zwłaszcza przy różnorodnych chorobach związanych z wątrobą. Olej musztardowy reguluje wytwarzanie żółci i usprawnia procesy trawienne.

Olej musztardowy a stan cery

Właściwości zdrowotne olejku musztardowego dotyczą również poprawy kondycji skóry. Wiele kobiet masuje nim twarz, co bardzo nawilża i rozjaśnia cerę, dodaje jej świeżości i naturalnego blasku. Olejek musztardowy działa też antybakteryjnie, eliminując niedoskonałości i chroniąc skórę twarzy przed zakażeniami czy podrażnieniami. Poza tym redukuje zmarszczki, ujędrnia i hamuje proces starzenia. Stanowi również świetny filtr UV.

Zdrowe włosy

Olejek musztardowy często wykorzystywany jest przy problemach z włosami. Mowa tu o wypadaniu, łamliwości, rozdwojonych końcówkach, suchości i braku blasku. Poza tym produkt sprawdza się także w przypadku łupieżu, świądu czy stanów zapalnych skóry głowy. Wystarczy podgrzany produkt wmasować we włosy i pozostawić przez minimum godzinę. Efektem zabiegu będą dobrze odżywione, lśniące i rzadziej wypadające włosy.