Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Wpływ stresu na układ krwionośny nóg

20 listopada 2024 Wpływ stresu na układ krwionośny nóg


Długotrwałe narażenie na stres może być przyczyną pogorszenia wielu aspektów zdrowia. Przewlekły stres prowadzi do zachwiania równowagi organizmu i upośledza funkcjonowanie naturalnych mechanizmów obronnych. Może to mieć wpływ na krążenie krwi oraz na powstawanie żylaków.

Stres prowadzi do żylaków

Bezpośredni wpływ stresu na przewlekłą chorobę żylną, w tym również na żylaki, jest wciąż źródłem wielu naukowych dyskusji. Wiadomo natomiast, że stres w pośredni sposób może przyczyniać się do znacznego pogorszenia zdrowia nóg.

  1. Przewlekły stres wiąże się z przewlekłym stanem zapalnym w tkance łącznej. Tkanka łączna buduje ścianę naczyń żylnych. Osłabiona ściana żył jest cieńsza i mniej elastyczna, co sprawia, że naczynia są bardziej podatne na uszkodzenia i przeciążenia. Może to skutkować powstawaniem pajączków naczyniowych i żylaków.

  2. Wysoki poziom hormonów stresu wpływa na pracę innych hormonów. W kontekście powstawania żylaków największe znaczenie mają wahania żeńskich hormonów płciowych, które mogą osłabiać naczynia żylne.

  3. Siedzący tryb życia jest często powikłaniem stresującego życia. Przewlekłe napięcie skutecznie zniechęca od podejmowania jakichkolwiek aktywności. Po całym dniu pracy lub nauki przychodzi ochota na obejrzenie serialu czy grę komputerową. Siedzący tryb życia nie sprzyja pracy naczyń żylnych.

  4. Niekorzystne wzorce dietetyczne i wzrost masy ciała to kolejne powikłanie przewlekłego stresu. Zwiększona impulsywność predysponuje do częstszego sięgania po tuczące przekąski. Dodatkowe kilogramy wywierają zwiększony nacisk na naczynia krwionośne nóg i zaburzają przepływ krwi. [1], [2]

Doskwiera Ci dużo stresu? Sprawdź oznaki osłabienia żył

U osób, które są narażone na stres i napięcie emocjonalne, warto poszukiwać pierwszych objawów niewydolności żylnej. Ich wczesne rozpoznanie umożliwia szybkie wprowadzenie działań prewencyjnych i leczenia. Zwróć uwagę na obecność:

  • obrzęków nóg,

  • uczucia ciężkości nóg,

  • dolegliwości bólowych,

  • pajączków naczyniowych.

Przewlekły stres – jak zadbać o zdrowie nóg?

W medycynie sprawdza się zasada „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Dlatego bardzo ważne w kontekście sprawności układu żylnego nóg jest przeciwdziałanie stresowi i jego negatywnym skutkom.

Zidentyfikuj źródła napięcia psychicznego. Czasem jest to niezwykle trudne, dlatego warto pamiętać o specjalistach zdrowia psychicznego, którzy mogą w tym pomóc. Do codzienności możesz wprowadzić techniki relaksacyjne, takie jak praktyka jogi, ćwiczenia oddechowe czy medytacja. Dzięki nim możesz chociaż chwilowo ukoić zszargane nerwy.

Dobrze zbilansowana dieta, właściwe nawodnienie organizmu i codzienna aktywność fizyczna są kluczowe do uzyskania i utrzymania właściwej masy ciała. Regularny ruch ma dodatkową korzyść – uruchamia pompę mięśniową nóg i zapobiega zastojom krwi w układzie żylnym. [3]

Reaguj na pierwsze objawy niewydolności żylnej

Celem uśmierzenia dokuczliwych objawów rozwijającej się niewydolności naczyń żylnych nóg możesz sięgnąć po apteczne wyroby do stosowania miejscowego. Zastosowanie ma tu m.in. heparyna. Ta substancja jest często stosowana jako żel na siniaki i krwiaki, ale jej działanie jest dużo szersze. Wykazuje efekty przeciwobrzękowe i przeciwzapalne, dzięki czemu znosi dyskomfort, obrzęki i uczucie ciężkości nóg. Ma również działanie przeciwzakrzepowe.

Inne preparaty, które mogą pomóc w zmniejszeniu dolegliwości spowodowanych pogorszonym krążeniem żylnych, to żel z heparynoidami, żel z wyciągiem z kasztanowca i żel z arniką górską.

 

Bibliografia

[1]       „Impact of stress, immunity, and signals from endocrine and nervous system on fascia”, Osteopatianews. Dostęp: 29 wrzesień 2024. [Online]. Dostępne na: https://www.osteopatianews.net/impact-of-stress-immunity-and-signals-from-endocrine-and-nervous-system-on-fascia/

[2]       „Varicose Veins – Varicose Veins | NHLBI, NIH”. Dostęp: Dostęp: 29 wrzesień 2024. [Online]. Dostępne na: https://www.nhlbi.nih.gov/health/varicose-veins#What-are-the-symptoms?

[3]       A. Sangita, M. Kodi S, M. Akoijam, A. Sangita, M. Malar, i K. Aathi, „Prevention of Varicose Veins Prevention of Varicose Veins”, wrz. 2018.

 

Artykuł sponsorowany

Redakcja MamWyzwanie

Jesteśmy grupą pasjonatów zdrowego stylu życia i urody. Sprawdź nasze porady dotyczące pielęgnacji skóry, włosów i paznokci, tworzenia niesamowitych stylizacji modowych, informacji o diecie i rozwojowym stylu życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Ośrodek leczenia uzależnień
Wpływ stresu na układ krwionośny nóg
aparaty słuchowe

Jesteś zainteresowany reklamą?