Mam Wyzwanie

Dieta, Zdrowie, Uroda

właściwości prozdrowotne czosnku
Zdrowie

Wszystkie najważniejsze właściwości prozdrowotne czosnku

W spiżarce większość z nas ma prawdziwą zdrowotną bombę dla organizmu człowieka. Mowa tutaj o czosnku, który zawiera mnóstwo witamin oraz mikro i makroelementów, a także substancji działających między innymi jak naturalny antybiotyk. To dlatego właśnie czosnek jest tak polecany przez między innymi podczas domowych kuracji przeciwbakteryjnych i przeciwwirusowych. Kto interesuje się medycyną alternatywną, ten z pewnością niejednokrotnie już odczuł, jak duża moc tkwi w jednym pojedynczym ząbku czosnku.

Najważniejsze właściwości prozdrowotne czosnku

Czosnek ma mnóstwo właściwości prozdrowotnych dla organizmu człowieka. Używa się go między innymi podczas terapii przeciwbakteryjnych i przeciwwirusowych. Chyba każdemu znana jest mikstura z ciepłego mleka, masła oraz czosnku, którą należy wypić gdy odczuwa się pierwsze objawy przeziębienia. Badania naukowe potwierdzają, że czosnek ma doskonałe właściwości w przypadku zwalczania wirusowych infekcji dróg oddechowych. To dlatego właśnie mikstura z mleka i czosnku wypijana w przypadku tego typu chorób, naprawdę potrafi postawić na nogi. Poza tym czosnek działa również jak naturalny antybiotyk, a co najważniejsze – jest łagodny dla dobrych bakterii w organizmie człowieka. To dlatego właśnie wiele kobiet w ciąży zwalcza różnego rodzaju drobne bakteryjne infekcje właśnie za pomocą czosnku, starając się unikać tak niekorzystnych antybiotyków z apteki.

Czosnek zalety związane ze zwalczaniem pasożytów

Niezwykle cenna zaleta czosnku związana jest z jego właściwościami zwalczania różnego rodzaju pasożytów układu pokarmowego. Chociaż mamy XXI wiek, mnóstwo osób boryka się z problemem zatrucia pasożytami. Czosnek może pomóc w zwalczaniu ich – w tym celu między innymi należy spożywać specjalnie przygotowaną nalewkę z czosnku, lub zjadać na surowo codziennie ząbek czosnku.

Czosnek i jego właściwości antynowotworowe

Jedna z najważniejszych właściwości czosnku to jego działanie antynowotworowe. Badania medyczne wskazują, że regularne spożywanie czosnku obniża w dużym stopniu ryzyko zachorowania na nowotwór jelita grubego, żołądka czy przełyku. Najprawdopodobniej związane jest to z jego właściwościami antybakteryjnymi. Czosnek niszczy złe bakterie, które mogą powodować uszkodzenie tkanek.

Czosnek na obniżenie złego cholesterolu

Czosnek fenomenalnie obniża poziom złego cholesterolu we krwi. To zatem zbawienia dla osób, które na co dzień mają raczej dosyć ciężkostrawną dietę. Wysoki poziom złego cholesterolu często dotyczy nawet osób młodych i szczupłych, z czego mogą totalnie nie zdawać sobie sprawy. Czosnek bardzo pozytywnie wpływa również na zdrowie układu sercowo-naczyniowego człowieka, obniżając między innymi ryzyko zawału serca i udaru. Jest to związane między innymi z jego właściwościami polegającym na obniżaniu ciśnienia krwi. Kto zatem ma problemy z wysokim ciśnieniem, zanim rozpocznie przyjmowanie leków, może też spróbować wzbogacić swoją dietę o dania z czosnkiem. Ważne jest, aby czosnek spożywać w postaci surowej, najlepiej każdego dnia na czczo.