Dom dla osoby niepełnosprawnej wymaga odpowiedniego przygotowania całej przestrzeni. Chodzi tu o przystosowanie poszczególnych pomieszczeń i elementów do potrzeb i możliwości człowieka ograniczonego ruchowo. Wnętrza trzeba więc właściwie zagospodarować, stosując przy tym pewne udogodnienia. Jak powinien wyglądać dom dla osoby niepełnosprawnej?
Podłoga
Bardzo istotne, by dom dla osoby niepełnosprawnej pozbawiony był różnorodnych barier. Niektóre z nich znajdują się na podłodze – chodzi tu o progi czy stopnie, które mogą być nie do pokonania dla człowieka poruszającego się na wózku, o kulach czy balkoniku. Należy więc przystosować całe podłoże, aby nie zawierało tego typu przeszkód. Ważne jest także zadbanie o to, by podłoga nie była zbyt śliska. Przydatne mogą być różnego rodzaju maty (m.in. antypoślizgowe i wygłuszające) oraz wykładziny z krótkimi włóknami. Lepiej unikać małych chodników czy wycieraczek, które będą się przesuwać, zaczepiać i utrudniać swobodne przemieszczanie.
Oświetlenie
Dom dla osoby niepełnosprawnej musi być wyposażony we właściwe rozmieszczenie źródeł światła oraz ich włączników. Jeśli użytkownikiem budynku jest człowiek poruszający się na wózku inwalidzki, kontakty nie mogą zostać zamontowane zbyt wysoko – najlepiej nie przekraczać wysokości 1 metra. Dobrym pomysłem jest umieszczenie włącznika lub lampki również w pobliżu łóżka – tak, aby osoba niepełnosprawna mogła w każdej chwili samodzielnie zapalić światło, bez konieczności wstawania. Funkcjonalnym udogodnieniem, które warto zastosować, jest oświetlenie z czujnikami ruchu lub sterowane przy użyciu pilota.
Drzwi i okna
Przystosowując dom dla osoby niepełnosprawnej, trzeba pomyśleć również o drzwiach. Przede wszystkim muszą mieć odpowiednią szerokość, czyli co najmniej 90-100 cm. Jednocześnie korytarz nie powinien być węższy niż 150 cm. Dzięki temu możliwe jest swobodne manewrowanie wózkiem inwalidzkim. Wiele osób decyduje się na drzwi w wersji przesuwanej, co ułatwia ich otwieranie i zamykanie. Ponadto wszelkie drzwi, drzwiczki czy okna powinny mieć klamki i uchwyty zamontowane niżej niż standardowo (czyli na wysokości maksymalnie 1,2 metra). Podobną zasadę należy zastosować odnośnie domofonu, zamka czy dzwonka do drzwi wejściowych, a także wszystkich gniazdek znajdujących się w mieszkaniu.
Pomieszczenia
W każdym z pomieszczeń warto zadbać o możliwie największą przestrzeń. Poza tym niezbędne są uchwyty przy łóżku, sedesie oraz w łazience. Często konieczny jest prysznic z odpływem – tu dodatkowo przyda się specjalne krzesełko kąpielowe. Jeśli dom dla osoby niepełnosprawnej wyposażony jest w wannę, wówczas należy zaopatrzyć się w podnośnik.
W kuchni dobrym rozwiązaniem jest wysuwany blat, mogący pełnić rolę stolika. Jeśli niepełnosprawny mieszka sam, konieczne będzie umieszczenie sprzętów i urządzeń na wysokości od 1 do 1,3 metra.
W łazience i WC trzeba na odpowiedniej wysokości zamocować umywalkę, kran, lustro, sedes, półkę z akcesoriami kosmetycznymi oraz haczyk na ręczniki czy papier toaletowy .
Sypialnia wymaga ustawienia łóżka tak, by niepełnosprawny nie miał kłopotu z dostaniem się do niego. Trzeba też dopasować wysokość mebla do wysokości wózka inwalidzkiego. Niepełnosprawny, będąc w łóżku, powinien mieć zawsze pod ręką wszelkie niezbędne akcesoria, jak np. telefon, lampka nocna, pilot do górnego oświetlenia, telewizora czy zasłaniania rolet.