Strona główna
Uroda
Tutaj jesteś

Sole lecznicze do kąpieli – zastosowanie i właściwości

4 czerwca 2019 Sole lecznicze do kąpieli

Lecznicza kąpiel w salach jest niezwykle zdrowotna. Doskonale koi ona nerwy, zmniejsza bóle mięśni, skutecznie likwiduje trądzik oraz znacznie łagodzi objawy łuszczycy. Obecnie nie trzeba wyjeżdżać do uzdrowiska, aby móc skorzystać z tej pomocnej w podratowaniu naszego zdrowia metody leczenia. Zatem jak przygotować leczniczą kąpiel w domu? 

Co to są sole lecznicze do kąpieli?

Sole lecznicze są otrzymywane po odparowaniu wody z solanki, która to jest rozpuszczona w wodach uzdrowiskowych soli kamiennej. Zawierają one mnóstwo cennych dla zdrowia mikroelementów. Preparaty te można zakupić w wielu aptekach oraz drogeriach. 

Sole lecznicze mogą przynieść wiele korzyści zdrowotnych, podobnie jak cytryna znana ze swoich właściwości leczniczych

W jaki sposób przeprowadzić kąpiel w solance?

Decydując się na kąpiele lecznicze z dodatkiem soli warto pamiętać o tym, że czas kąpieli leczniczych nie powinien trwać dłużej, niż dwadzieścia minut. Ponadto kąpiel powinna odbywać się w wodzie, która ma temperaturę nie wyższą od temperatury ciała.

W czasie leczniczej kąpieli nie można używać chemicznych środków myjących, w postaci mydeł, balsamów czy płynów do kąpieli. 

Niezwykle istotne jest, aby przed kąpielą z dodatkiem leczniczych soli dobrze umyć ciało, bowiem czysta skóra znacznie lepiej wchłania składniki lecznicze zawarte w solach. Natomiast po zakończeniu kąpieli skóry nie wolno wycierać. Powinna ona wyschnąć samoistnie.

Jakie są właściwości kąpieli w solach leczniczych?

Ciepło wody oraz składniki mineralne znacznie powodują przekrwienie skóry, tkanek i narządów wewnętrznych. Dzięki temu przepływa przez nie znacznie większa ilość krwi i zostają one lepiej odżywione.

Znacznie szybciej usuwane są z organizmu poszczególne produkty przemiany materii, zostaje pobudzony układ odpornościowy oraz proces gojenia ognisk zapalnych. Z kolei osadzające się często w ludzkiej skórze mikrokryształki mają działanie antybakteryjne. 

Zastosowanie kąpieli solnych?

Kąpiele solankowe są polecane w leczeniu wielu uciążliwych dolegliwości. W szczególności są one polecane osobom cierpiącym na schorzenia stawów, ścięgien, nerwów, mięśni, nerwów oraz kości. Regularne i częste kąpiele znacznie pomagają w usuwaniu uciążliwych nerwobóli, zapaleniach przydatków oraz chorobach układu dróg oddechowych. 

Ponadto kąpiel w solach działa relaksująco, uspokajająco oraz odprężająco. Kąpiele te działają też bardzo pozytywnie na skórę. Są one zalecane osobom borykającym się z łuszczycą oraz innymi schorzeniami skórnymi.

Kąpiel w solance wzbogaconej wyciągami z roślin i ziół 

Solanki mogą być wzbogacane leczniczymi wyciągami z roślin oraz ziół. Dzięki temu ich działanie lecznicze jest wzmocnione, a kąpiel odbywa się w pięknej zapachowej wodzie, dzięki czemu jest ona bardziej przyjemna. 

Do kąpieli można używać:

– jaśminu, który uspokaja oraz znacznie zmniejsza napięcie nerwowe
– lawendy, która relaksuje oraz koi zmysły
– pomarańczy i mango, bowiem owoce te dodają witalności oraz energii
– róży – która to skutecznie pobudza zmysły oraz poprawia nastrój
– zielonej herbaty, która poprawia samopoczucie oraz skutecznie spowalnia proces starzenia skóry
– mięty pieprzowej – która to znacznie przyspiesza krążenie krwi oraz zmniejsza zaczerwienienia;
– borowiny − która to poprawia krążenie krwi oraz rozgrzewa ciało
– szałwii, melisy i rumianku − bowiem zioła te hamują rozwój drobnoustrojów oraz grzybów i zmniejszają skłonność do pocenia się 
– kasztanowca – który świetnie uszczelnia ściany naczyń włosowatych oraz skutecznie przeciwdziała powstawaniu zakrzepów. 

Kąpiele z dodatkiem tych cennych składników wpływają korzystnie na nasze samopoczucie oraz wprawiają każdego w niesamowity nastrój.

Redakcja MamWyzwanie

Jesteśmy grupą pasjonatów zdrowego stylu życia i urody. Sprawdź nasze porady dotyczące pielęgnacji skóry, włosów i paznokci, tworzenia niesamowitych stylizacji modowych, informacji o diecie i rozwojowym stylu życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Pielęgnacja cery trądzikowej
Zastosowanie kwasu hialuronowego
jak przykleić rzęsy

Jak przykleić rzęsy?

20 czerwca 2024

Jesteś zainteresowany reklamą?