Mam Wyzwanie

Dieta, Zdrowie, Uroda

Nietypowe zastosowania miodu
Uroda Zdrowie

Nietypowe zastosowania miodu

Miód jest obecny w medycynach ludowych wielu miejsc na świecie. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ jak wiadomo od wielu wieków, posiada on zdrowotne substancje, które znacząco mogą wpływać na ogólne samopoczucie. To właśnie dlatego miód jest składnikiem wielu leków oraz preparatów. Warto poznać jego nietypowe oraz najciekawsze zastosowania i korzystać z nich w razie potrzeby na co dzień.

Jakie są nietypowe zastosowania miodu, które można wykorzystywać w swoim życiu codziennym?

Pierwszym z najbardziej znanych zastosowań, z całą pewnością jest to, miód skutecznie łagodzi bóle oraz obrzęki gardła. Wystarczy wymieszać dwie łyżeczki miodu z połówką cytryny i tak sporządzoną miksturę pić małymi łyczkami kilka razy dziennie. Miód działa antybakteryjnie, wiedzieli o tym już nasi przodkowie. To właśnie dlatego tak często leki na bazie miodu używane są przy leczeniu przeziębień oraz gryp. 
Miód może być stosowany także na rany. Działa tu ten sam mechanizm, co w przypadku zapaleń gardła, ponieważ miód działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie i redukuje bolesne obrzęki. Warto jednak pamiętać o tym, że właściwości takie posiada tylko i wyłącznie naturalny miód. Pomaga on szybciej goić rany i sprawia, że blizny stają się mniej widoczne. To właśnie dlatego przy użyciu mikstury z miodu można w łatwy sposób oczyścić ranę. 

Jak jeszcze można używać miodu?

Z całą pewnością jest to doskonała substancja nawilżająca. Można stosować ją na przykład jako balsam na wysuszoną skórę, ale świetnie sprawdza się także w formie opatrunku na usta. Zwłaszcza zimą wystarczy nałożyć nieco miodu na popękane usta, aby już w krótkim czasie zaobserwować pozytywne efekty. Taką kurację warto powtarzać 2-3 razy dziennie, aż do uzyskania wymarzonego rezultatu. Za pomocą miodu można wykonać także bardzo odżywczy peeling skóry. W takim przypadku wystarczy wymieszać odrobinę miodu z sodą oczyszczoną i po prostu rozprowadzić po danych częściach ciała. Jeśli chodzi o pielęgnację skóry, miód jest też doskonałym sposobem na trądzik. Nie powoduje podrażnień i jest całkowicie naturalny. Wystarczy smarować punktowo wypryski przez kilka dni, aż wkrótce całkowicie znikną. Jest to metoda sprawdzona i przede wszystkim nie zawiera żadnych szkodliwych substancji. 

Czy miód można używać na kaca?

Mało osób wie o tym, że miód doskonale rozprawi się z kacem! Wystarczy dodać go trochę do miodu i ciepłej wody i wypić na pusty żołądek, aby kac był o wiele mniej dotkliwy. Jest to jedna z najbardziej naturalnych metod, która stosowana jest od bardzo dawna z wysokim skutkiem. Na tej samej zasadzie miodu można użyć jako konserwantu do owoców. Wystarczy zostawić je zanurzone w wodzie z dodatkiem miodu, aby zachowały swoją świeżość i dobry wygląd przez dłuższy czas.

Miód ma naprawdę wiele właściwości, zarówno leczniczych, jak i konserwujących, dzięki czemu z powodzeniem może być wykorzystywany podczas gotowania, w zabiegach leczniczych, czy w przypadku kaca. Warto jednak pamiętać, aby zawsze sięgać po miód najwyższej jakości, który zawiera jedynie naturalne dodatki.