Zalety octu jabłkowego znane były już w dalekiej przeszłości, a sam ocet jabłkowy bardzo szeroko używany nawet w starożytności. Warto więc wiedzieć, jakie ma zastosowania i dlaczego oraz w jakich okolicznościach warto z niego korzystać.
Jakie są zalety octu jabłkowego?
Już wieki temu ludzie zdawali sobie sprawę z tego, jakie zalety posiada ocet i kiedy warto z niego korzystać. W starożytności używany był między innymi do pobudzania krążenia krwi, oczyszczania wątroby, czy chociażby do wspomagania odporności i umacniania jej w razie drobnych infekcji. Często mieszanka octu i miodu miała pomagać zwalczać przeziębienia, kaszel i chrypę. Z całą pewnością należy przyznać, że z pozytywnym skutkiem, ponieważ są to naturalne składniki, które jak wiadomo, zawsze działają najlepiej.
Bardzo ciekawy jest już sam skład octu jabłkowego. Między innymi znajdują się w nim enzymy, aminokwasy, pektyny oraz związki polifenolowe. Poza tym także niewielkie ilości witamin, czy sodu i żelaza. Wszystko w ilościach doskonale przyswajalnych przez organizm.
Na co działa ocet?
Pierwszą zaletą, którą na pewno należy wyodrębnić, jest jego działanie przeciwbakteryjne. Już w dawnych czasach używany był do przemywania i oczyszczania ran. Sprawdzał się także w przypadku tępienia wszy, pcheł, czy leczenia grzybicy paznokci. Udowodniono bowiem, że ocet jabłkowy hamuje namnażanie się bakterii, tym samym mogąc zatrzymywać procesy chorobowe.
Kolejną zaletą octu jest to, że skutecznie działa na poprawę krążenia krwi, co przecież wydaje się niesamowite! Regularne spożywanie octu sprawia, że poziom trójglicerydów oraz cholesterolu we krwi znacząco się obniża, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko wystąpienia miażdżycy.
Warto stosować go także w diecie obniżającej poziom glukozy we krwi, ponieważ doskonale zmniejsza jej ilość. Jest polecany zwłaszcza osobom, które chorują na cukrzycę lub z jakichś innych powodów powinny obniżyć stężenie glukozy. Należy jednak pamiętać o systematyczności. Aby miało to sens i faktycznie przyniosło efekty, warto pamiętać o regularnym dodawaniu octu do potraw lub bezpośrednim piciu przygotowanych roztworów.
Uważa się także, że zaletą octu jabłkowego jest to, że działa na odchudzanie i do tego przynosi spektakularne efekty. Ocet jabłkowy jak najbardziej może przyczynić się do utraty niechcianej tkanki tłuszczowej. Głownie za sprawą wspomnianej już wyżej regulacji poziomu glukozy we krwi. Sprawia też, że w szybszym czasie odczuwa się sytość. Dzięki temu mniej się je, człowiek czuje się bardziej najedzony, a tkanka tłuszczowa skutecznie się spala.
Dobre właściwości octu sprawiają także, że warto wykonywać z niego specjalną płukankę do gardła, która działa antybakteryjnie i pozwala na szybsze gojenie się powstałych tam ranek, a jednocześnie na wybicie drobnoustrojów. Warto stosować takie płukanki przede wszystkim w chorobach. Pomoże ona także zniwelować refluks, a także zgagę.
To dlatego warto korzystać z naturalnych produktów i wprowadzić ocet jabłkowy do codziennego użytku.