Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Zespół stresu pourazowego a pomoc psychologiczna

11 lipca 2019 Zespół stresu pourazowego

Zespół stresu pourazowego to rodzaj zaburzenia, w którym zazwyczaj niezbędna jest pomoc psychologa. Na czym polega tego typu stan? Co może go wywołać? Jak psycholog pomaga osobie z zespołem stresu pourazowego?

Czym jest zespół stresu pourazowego?

Posttraumatic Stress Disorder (PTSD), czyli zespół stresu pourazowego, jest zaburzeniem psychicznym, które pojawia się na skutek uczestnictwa lub bycia świadkiem jakiegoś bardzo ciężkiego i stresującego wydarzenia lub momentu. Dotyczy to chwil bezpośrednio zagrażających zdrowiu i życiu, jak np. wypadek, napad, atak terrorystyczny, gwałt, katastrofa, klęska żywiołowa, pobicie, a także molestowanie i przemoc psychiczna. Trauma spowodowana zdarzeniem jest tak ogromna, że często powraca ona do człowieka w postaci bardzo trudnych wspomnień lub nocnych koszmarów. Czasem ma to miejsce po kilku tygodniach, innym razem dopiero po wielu latach od przykrego doświadczenia. Zespół stresu pourazowego diagnozowany jest u pacjenta wtedy, gdy objawy sygnalizujące problem utrzymują się powyżej 4 tygodni i bardzo niekorzystnie wpływają na jego codzienne funkcjonowanie.

Zespół stresu pourazowego – objawy

Poza częstym powracaniem myśli do złych wydarzeń, zespół stresu pourazowego charakteryzuje się również innymi objawami. Często pojawiają się problemy z relacjami interpersonalnymi i funkcjonowaniem społecznym. Pacjent może unikać kontaktów z otoczeniem, w tym również z najbliższą rodziną. Ponadto staje się zamknięty w sobie, nie odczuwa pozytywnych emocji, za to miewa silne lęki, stany depresyjne, myśli samobójcze, poczucie pustki i przygnębienia. Zespół stresu pourazowego często objawia się też bezsennością, odrętwieniem emocjonalnym i dekoncentracją. Osoba dotknięta tym zaburzeniem może częściej niż do tej pory denerwować się, być rozdrażniona i nadpobudliwa. W przypadku dzieci, zespół stresu pourazowego wiąże się niekiedy z ssaniem kciuka czy moczeniem się. Pojawienie się oznak zaburzenia sprawia, że konieczna jest pomoc psychologa. Tylko w ten sposób można rozpocząć skuteczne leczenie i walkę z problemem.

Jak psycholog pomaga osobie z zespołem stresu pourazowego?

Zaobserwowanie objawów zespołu stresu pourazowego u siebie lub kogoś z otoczenia to znak, by jak najszybciej udać się do specjalisty. Pomoc psychologa rozpoczyna się od prawidłowego zdiagnozowania problemu. Kolejnym krokiem jest ustalenie programu terapii. Metod leczenia zespołu stresu pourazowego jest dziś sporo. Na pewno przy wyborze właściwej z nich specjalista musi uwzględnić kilka czynników, m.in. zakres objawów, wiek pacjenta, jego stan oraz źródło problemu.
Bardzo istotne jest, aby osoba z zespołem stresu pourazowego otrzymała pomoc psychologa jak najwcześniej. Szybka reakcja może wpłynąć na wyeliminowanie lub złagodzenie objawów, a przez to na podniesienie komfortu życia pacjenta. Nie warto więc odkładać decyzji o skorzystaniu z usług specjalisty.

Terapia zespołu stresu pourazowego może być prowadzona w formie indywidualnej lub rodzinnej. Często niezbędne jest również leczenie farmakologiczne. Jeśli chodzi o psychoterapię, do najbardziej skutecznych dróg zalicza się metodę behawioralno-poznawczą i ekspozycję wyobrażeniową. Dzięki zastosowanym technikom i wsparciu psychologa pacjent ma szansę zacząć normalne życie.

Redakcja MamWyzwanie

Jesteśmy grupą pasjonatów zdrowego stylu życia i urody. Sprawdź nasze porady dotyczące pielęgnacji skóry, włosów i paznokci, tworzenia niesamowitych stylizacji modowych, informacji o diecie i rozwojowym stylu życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

elektrolity
pestycydy
czy przy dnie moczanowej można pić kawę

Jesteś zainteresowany reklamą?